Home НОВИНИ УКРАЇНИ У Чорнобилі сильно скаче радіаційний фон
26.11.2020

У Чорнобилі сильно скаче радіаційний фон

u chornobili silno skache radiacijnij fon 423ba9b - У Чорнобилі сильно скаче радіаційний фон

У Чорнобильській зоні зафіксували скачки рівня радіаційного фону

Місцями зафіксований рівень радіаційного забруднення перевищує норму в сотні разів, але держагентство з управління зоною пояснює це повіркою датчиків.

У Чорнобильській зоні з 17 листопада фіксують аномальні коливання рівня радіаційного забруднення — місцями воно перевищує норму в сотні разів. При цьому влада пояснює це повіркою метеорологічних датчиків. Про це повідомляє екологічна група Save Dnipro у четвер, 26 листопада.

Зокрема, 17 і 18 листопада на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення.

«Показники 17 листопада о 18:08 досягли неймовірних 124 000 Нзв/год, тоді як стандартними навіть для цієї забрудненої місцевості є 210 Нзв/год, що майже в 600 разів менше, а 18 листопада об 11:45 на сусідній станції Озеро для охолодження — 62 400 Нзв/год, тобто майже в 300 разів вище від звичайного значення», — сказали активісти.

Як нагадали екологи, саме 18 листопада до нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажено відпрацьоване ядерне паливо з Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) для тривалого зберігання (до 100 років). Save Dnipro були схильні зв’язати стрибки радіаційного фону саме з цим, але фахівці-консультанти стверджують, що таке забруднення від переміщення відпрацьованого ядерного палива неможливе.

«Мовляв, те паливо, яке офіційно готують на заховання, ретельно закупорюють в контейнерах, які повинні захищати від радіації. Тому питання, чому в день і напередодні завантаження ВЯП відбувалися такі надзвичайно високі стрибки радіації, залишається відкритим. Або експерти помиляються», — додали в Save Dnipro.

Зазначається, що радіаційний фон стрибав в сотні, а то й тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах в зоні відчуження. Пост моніторингу в колишньому селі Стечанка 17 листопада о 10:55 зафіксував показник в 117 000 Нзв/год, і таких перевищень в зоні в той день зафіксовано цілих три.

Перевищення помітили і за межами зони. Зокрема, в селі Горностайпіль Вишгородського району, Київської області, (населення 1100 осіб) 17 листопада об 11:00 радіаційне забруднення досягло надзвичайних 87 620 Нзв/год. Звичайний фон для такої місцевості — 70-100 Нзв/год.

Такі стрибки радіації продовжилися і після 18 листопада. Вона фіксувалася в наступні дні, в тому числі і 25 листопада, кажуть у Save Dnipro.

«Якщо цифри здаються вам фантастичними (а нам вони здалися саме такими), то запрошуємо переконатися самим, і в режимі реального часу переглянути показники на нашій карті, вибравши шар «радіація». У будь-якому випадку, ми висуваємо тільки припущення, тоді як факти говорять самі за себе — згідно з даними державних постів моніторингу в зоні відчуження прямо зараз відбуваються процеси, які, швидше за все, вкрай негативно впливають на навколишнє середовище і людей, які перебувають в зоні впливу», — зазначили активісти.

У свою чергу держагентство з управління зоною відчуження запевнило, що радіаційний фон на території зони відчуження перебуває в межах допустимих рівнів, а зараз там відбувається метрологічна повірка датчиків.

«Починаючи з 17.11.2020 фахівцями ДП Київоблстандартметрологія для датчиків вимірювання ПЕД «Gamma TRACER» в ближній зоні, включаючи проммайданчик ДСП ЧАЕС, а саме: ВОС-3, ВРП-750, Копачів, НАФТОБАЗА, ПОЖЕЖНЕ ДЕПО, відвідний канал, СВЯП -2 і ЧОРНОБИЛЬ-2, була проведена метрологічна повірка. Відповідно до методики метрологічної повірки зазначені датчики опромінювалися стандартним джерелом високої потужності. Проведення цих робіт призвело до підвищення ПЕД на 1,5-2 години. Починаючи з 19.11.2020 датчики вимірювання ПЕД «Gamma TRACER» працюють у звичайному режимі», — пояснили в Агентстві.

Однак активісти незадоволені поясненням чиновників. Зокрема, вони вказують на те, що скачки радіаційного фону тривають і після 19 листопада.

Міністр повідомив, коли можна буде жити в Чорнобилі

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Check Also

Кулеба дав оцінку виборам в ФРН

Хто б не стояв н&#…