Порятунок від Covid. Коли вакцина буде в Україні?
Весь світ чекає вакцину
Пріоритет у щепленні майбутньою вакциною від коронавірусу в Україні стосуватиметься, в першу чергу, медпрацівників, військових, вчителів та осіб з груп ризику.
У світі триває гонка за вакциною від коронавірусу. Як мінімум, три препарати вже підтвердили свою ефективність і готуються до масового виробництва. Хто перший отримає вакцину, і яким чином вона потрапить в Україну?
Є домовленості
Український уряд веде переговори з компаніями Moderna і Pfizer-BioNTech щодо поставок вакцини в нашу країну. Поставка вакцин в Україну може здійснюватися трьома шляхами. За спеціальною програмою ООН COVAX, під час закупівлі за кошти державного бюджету, а також можуть проводитися комерційні поставки через дистриб’юторську мережу. Швидше за все, вакцини стануть доступними в Україні в травні-червні 2021 року. За програмою COVAX гарантовано буде доставлена вакцина для 20% населення, а решту держава буде купувати самостійно. Перший транш для України складе 1,2 мільйона доз. Всього за програмою COVAX країна отримає до 8 мільйонів доз, яких вистачить для щеплення 4 мільйонів громадян. Йдеться про отримання препарату компанії Moderna. Раніше повідомлялося, що на придбання вакцини в держбюджеті-2021 передбачено 19,4 млрд гривень. Також на купівлю вакцини Україна направить 50 млн євро, які Європейський інвестиційний банк виділив на розвиток муніципальної інфраструктури. Крім того, президент Володимир Зеленський провів переговори з канцлером Німеччини Ангелою Меркель з приводу придбання препарату, одним з розробників якого є німецька компанія.
EPA Вакцина від коронавірусу
Кому першим зроблять щеплення
Пріоритет у щепленні майбутньою вакциною від коронавірусу в Україні буде стосуватися, в першу чергу, медпрацівників, військових, вчителів та осіб з груп ризику, зокрема, людей старших за 60 років. Ціна однієї дози вакцини від коронавірусу, розробку якої веде американська компанія Moderna, складе 25-37 доларів. Компанія має намір провести 20 млн доз вакцини до кінця року.
Як перевезуть
Авіакомпанії почали готувати літаки до перевезення вакцин від COVID-19. Вони потребують наднизьких температур до -70 градусів за Цельсієм. У Pfizer температурою зберігання є -70 градусів за Цельсієм, Moderna зазначає вимоги в -20 градусів. Перевезення, в основному, здійснюються в контейнерах із сухим льодом, проте в більшості немає контролю температур, необхідного у випадку з вакцинами. Також у сухого льоду є серйозний недолік — його пари витісняють повітря з кабіни літака, а тому матеріал має чіткі обмеження в обсягах перевезення. За раз великі літаки можуть транспортувати близько 1 тонни сухого льоду. Альтернативами є електричні холодильники і рідкий азот. Застосування останнього дозволяє досягати температур до -150 градусів. Зі свого боку, Pfizer також почав роботу над форматом перевезення: в компанії створили бокси з контролем температури і GPS-керуванням. Pfizer вже відправив пілотні вакцини в 4 американські штати. Попит на охолоджувальні контейнери вже підвищив акції виробників таких як Cryoport Inc або va-Q-tec, які збільшилися в ціні більш ніж удвічі за останні кілька місяців.
Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись